Haber

Şirketlere Deprem Vergisi Geliyor!

Depremzedeler ve imar işleri yapan firmalara bir defaya mahsus olmak üzere ek vergi getirildi. Uygulanacak yüzde 10’luk indirimden 22 bin kurumlar vergisi mükellefi etkilenecek.

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Buna göre, kurumlar vergisi mükellefleri tarafından 2022 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde kurumlar vergisi indirimine konu olan istisna ve indirim tutarları ile kurumlar vergisi matrahından indirilen kurumlar vergisi matrahı gösterilerek, kurumlar vergisi ile ilişkilendirilmeksizin yüzde 10 oranında kar transferi; Yurt dışından temin edilen ve en az yüzde 15 vergi yükü taşıdığı ispatlanan kurumlar vergisi istisna ve muafiyet sağlanan menfaatler üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 5 oranında ilave vergi alınacaktır.

22 bin mükellefi kapsayan ek vergi düzenlemesinden şoktan etkilenen 11 il ve Sivas’ın Gürün ilçesindeki kurumlar vergisi mükellefleri muaf tutulacak.

Bu verginin birinci taksiti kurumlar vergisinin son ödeme süresi içinde hesaplanarak, ikinci taksiti ise bu dönemi takip eden dördüncü ayda ödenir.

Hesaplanan ibraz konusu vergi, gider ve indirim olarak değerlendirilmeyecek; Kurumlar vergisi, kesintili vergi, tevkif edilen vergiler ve varsa yurt dışında ödenen vergiler dahil her türlü vergiden mahsup edilmesine izin verilmeyecektir.

Söz konusu vergi, birinci taksit kurumlar vergisi ödeme süresi içinde, ikinci taksit ise bu dönemi takip eden dördüncü ayda olmak üzere iki taksitte ödenecektir.

Risturn muafiyeti, tam mükellef kurumlardan yapılan bağış ve yardımlar gibi bazı istisna ve indirimler kapsam dışı bırakılacak ve ilave vergi kapsamına girmeyen mükellefler belirlenecektir.

haberkahramankazan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu