Ekonomi

Ford gümrük vergileri nedeniyle 365 milyon dolara anlaştı

Ford Motor Co. daha yüksek ithalat vergilerinden kaçınmak için ithal ettiği Transit Connect araçlarını yanlış sınıflandırdığı iddiaları üzerine ABD hükümeti ile 365 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Adalet Bakanlığı, Ford’un Nisan 2009’dan Mart 2013’e kadar, Türkiye’den ithal edilen kargo minibüslerini daha düşük bir gümrük vergisi oranına tabi olan binek araç olarak sınıflandırmak için bir plan tasarladığını iddia etti.

Hükümetin soruşturması, Ford’un Transit Connect’leri binek araç olarak göstermek ve böylece %2,5’lik daha düşük bir gümrük vergisi oranına hak kazanmak için sahte arka koltuklar gibi geçici özelliklerle donattığı sonucuna vardı. Ancak bu araçlar gümrükten geçtikten sonra normalde %25 gümrük vergisi uygulanan kargo minibüsüne dönüştürülmüştür.

Bugün açıklanan uzlaşma, ABD tarihindeki en büyük gümrük cezalarından biri. Uzlaşmaya rağmen Ford, Adalet Bakanlığı’nın iddialarının çoğuna katılmadığını ve hiçbir sorumluluk kabul etmediğini belirtiyor. Bir Ford sözcüsü, şirketin on yıllık anlaşmazlığı geride bırakmak için uzlaşmaya karar verdiğini belirtti.

Gümrük ve Sınır Koruma daha önce 2013 yılında Transit Connect’lerin kargo araçlarına uygulanan daha yüksek gümrük vergisi oranına tabi olması gerektiğine karar vermişti. Bu karar, Ford’un daha önceki bazı ithalatlar için artan vergileri ödemeye karşı çıktığı 2020 yılında Yüksek Mahkeme’ye yaptığı temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından gelmişti.

Halk arasında “tavuk vergisi” olarak bilinen kargo araçlarına yönelik daha yüksek gümrük vergisinin geçmişi 1960’larda dondurulmuş tavuğa ilişkin bir ticaret anlaşmazlığına dayanıyor. Vergi, yerli otomobil üreticilerini kamyon ve kamyonet pazarlarındaki yabancı rekabetten korumayı amaçlıyor.

Anlaşma haberinin ardından Ford’un hisseleri %0,5 oranında düşerek hafif bir gerileme kaydetti. Şirket daha önce 2021 yılında ithalat vergileri anlaşmazlığıyla ilgili olarak 1,3 milyar dolara kadar cezayla karşı karşıya kalabileceğini belirtmişti. Dolayısıyla uzlaşma, Ford’un öngördüğü potansiyel azami cezalardan önemli bir düşüşü temsil ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberpalandoken.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu