Dünya

Bakan Nabati: Enflasyon düşmeye başladı, tek haneye indireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Uludağ Ekonomi Zirvesi 2023” programına katıldı.

Bakan Nabati “Mart 2023 itibarıyla ihracatımız yıllık 255,7 milyar dolara ulaştı ve her geçen gün yeni rekorlar kırmaya devam etti”söz konusu.

Ek olarak, bitki Artan enflasyon ve hayat pahalılığına karşı aldığımız tedbirlerle ve küresel normalleşmenin de katkısıyla enflasyonu düşürmeye başladık, kademeli olarak tek haneli seviyelere indireceğiz” dedi.ifadesini kullandı.

Bakan Nabati’nin açıklamaları şöyle:

10 yılı aşkın süredir ekonomi, siyaset, iş dünyası ve akademi dünyasından çok değerli isimleri bir araya getirerek bir markaya dönüşen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyor, her birinizi saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

10 yılı aşkın süredir ekonomiden, siyasetten, iş dünyasından ve akademiden çok değerli isimleri bir araya getirerek marka haline gelen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyor, her birinizi saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.
 
Bildiğiniz üzere 21 yıl önce hükümete geldiğimiz ilk günden beri sizlerle yakın istişare içinde ilerliyoruz.

Sık sık farklı bahis başlıkları altında iş dünyamız ve akademisyenlerimizle bir araya geliyor, gelen tüm talep ve teklifleri birlikte değerlendiriyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin her alanda büyük başarılara imza atmasında elbette sizlerin ve bu yakın işbirliğinin büyük katkıları var.
Aynı şekilde, her biri birbirinden değerli birikimlere sahip tüm değerli katılımcıların sunduğu fikir ve öneriler, geleceğimiz için taraf olacak aktif politikaların şekillenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Bu vesileyle bizleri bugünlere getiren Capital, Economist ve Start Up Dergilerinin değerli çalışanlarına teşekkür eder, istikrarlı başarılarından dolayı her birini tebrik ederim.

Küreselleşmenin derinleşen etkilerini bir yandan hissederken, bir yandan da salgınla başlayan ve Rusya-Ukrayna Savaşı ile zirveye ulaşan gıda, elektrik ve ikmal krizlerinin yol açtığı sorunları yaşadık ve yaşıyoruz.

Barışın, tüm dünyayı etkileyen güçlü koşullarda, küresel düzeyde iş birliği ile tesisine büyük önem veriyor ve her zaman analizin bir parçası olmaya devam ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması bunun en güzel örneklerinden biridir.

Bugün küresel adaletsizlikler karşısında “dünya 5’ten büyüktür” yaklaşımını çok net ortaya koyabilen ve gerçek zamanlı olarak düzeltici adımlar atabilen güçlü bir liderliğe sahibiz.

Bugün bölgesel ve küresel tüm krizleri fırsata çevirebilen, her alanda stratejik hareket edebilen bir devlet aklımız var.

Kendi dinamiklerimiz doğrultusunda, kurumsal ve klasik yapılarımızı dikkate alarak kendi politikalarımızı uygularken, milletimizin refahı için gerekli tüm adımları atmaktan asla çekinmeyiz.

Her ülkenin kendi ekonomik koşullarına göre farklı politika setlerini devreye aldığı bu süreçte, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye Ekonomisi Modelimizi devreye aldık.

Böylece krizin zirve yaptığı 2022’de bile yüzde 5,6 büyüyen ekonomimiz, gösterdiği güçlü performansla G20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmayı başardı.

11 ilimizi ve 14 milyondan fazla insanı doğrudan etkileyen deprem felaketine rağmen 2023 yılında ekonomik aktiviteye ilişkin öncü göstergeler de büyümenin devam edeceğine işaret ediyor.

Tüketici Güven Endeksi 87,5 ile salgın öncesi seviyelere yükseldi.

Küresel şokların yaşandığı pandemi sonrası dönemde siz değerli iş insanlarımızın ortaya çıkan yeni fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için gerekli tüm önlemleri aldık ve gerekli tüm takviyeleri sağladık.

Böylece ihracatımız 2023 yılı Mart ayı prestijiyle yıllık 255,7 milyar dolara ulaştı ve her geçen gün yeni rekorlar kırmaya devam etti.

Aynı şekilde turizmde yürüttüğümüz pazar çeşitlendirme ve tanıtım faaliyetleri ile turizm gelirimizi 2022 yılında Cumhuriyet tarihimizin rekor seviyesi olan 46,3 milyar dolara çıkardık.

Gösterdiğimiz bu güçlü performans, istihdam anlamında yeni zirvelere ulaşmamızı sağladı.

2023 Şubat ayı prestijiyle toplam istihdamımızı 31,5 milyon kişiye çıkardık. İşsizlik oranını birebir dönemde yüzde 10’a indirdik.

Bu zirvenin gündem maddelerinden biri olan iş hayatına ve refaha katkı sağlayan toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında değerli adımlar attık.

Hükümet olarak aldığımız tedbirler ve geliştirdiğimiz teşvik sistemleri sayesinde ülkemizde kadın istihdam oranı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 30,4’e ulaştı.

Kadın istihdamı için sağladığımız yaygın temelleri, kadın girişimcilerimizi ve kadın kooperatiflerimizi gelecekte de artırarak sürdüreceğiz.

“ENFLASYONU DÜŞÜRMEYE BAŞLADIK”

Küresel salgının başlamasıyla birlikte tüm dünyada ortaya çıkan talep yönlü enflasyon sorunu, 2022 yılının prestijiyle başta enerji ve gıda olmak üzere emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar nedeniyle arz yönlü bir yapıya dönüştü. başta gıda olmak üzere emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar nedeniyle arz yönlü bir yapıya dönüşmüştür.

Artan enflasyona ve hayat pahalılığına karşı aldığımız tedbirler ve küresel normalleşmenin de katkısıyla enflasyonu düşürmeye başladık; Yavaş yavaş tek haneli seviyelere inmesini sağlayacağız.

Küresel enflasyon baskıları karşısında uygulanan sıkı para politikalarının küresel finansın geleceği açısından tehdit oluşturmasının yanı sıra dünya ekonomisinin resesyona sürüklenme riskini artırdığını bir kez daha belirtmek isterim.

Nitekim uzun süredir küresel ekonomiye ilişkin bu uyarıları yapmakta ne kadar haklı olduğumuz da gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.

ABD ve Avrupa’da sıkı para politikaları nedeniyle banka iflasları küresel ekonomi için tehdit oluştururken, Türk bankacılık sektörümüz operasyonel kalitesi, güçlü sermaye tamponları ve sürekli kârlılığı ile sağlam duruşunu sürdürüyor.

Öte yandan, yeni teknolojilerin ve yenilikçi girişimlerin hem şirketlerimizin hem de ülkemizin rekabet gücünü önemli ölçüde artıran unsurlar olduğunun da bilincindeyiz.

Bu nedenle Ar-Ge yatırımlarını artırma yolunda emin adımlarla ilerliyor, stratejik şubeleri ve teknoloji ağırlıklı yatırımları seçici kredi politikamızla destekliyoruz.

YEŞİL DÖNÜŞÜM VE DİJİTALLEŞME VE GÜVENLİK GÜVENLİĞİ:

Yeşil ve dijital süreçlerin iç içe geçtiği Twin Transformation için güç verimliliği, yenilenebilir enerji, elektrikli araç ve şarj altyapısı, dijitalleşme gibi alanlarda desteğimizi sürdürüyoruz.

Bu anlayışla ve milletimizin 60 yıllık hayalini gerçekleştirerek yerli otomobilimiz Togg’u yollara çıkardık.

Bu yıl sonuna kadar toplam 28 bin, 2030 yılına kadar ise 1 milyon araç üretme hedefiyle ilerliyor, ülkemizin güçlü geleceği için taraf oluyoruz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği nedeniyle üretim anlayışımız ile ihtiyaçlarımızı bir arada düşünmemiz ve bu bakış açısıyla adımlar atmamız gerekiyor.

Bu nedenle öncelikle çevreye uyumlu, dijitalleşen bir endüstri için yeni teknolojilere, inovasyona ve girişimciliğe dayalı üretim süreçlerini destekliyoruz.

Öte yandan, enerjiyi verimli ve sürdürülebilir hale getiriyoruz. Bu bağlamda, endüstride güç verimli teknolojilerin kullanımına değer veriyoruz.

Enerji çeşitlendirme stratejimizi pekiştirecek ve dışa bağımlılığımızı azaltacak olan Akkuyu Nükleer Santralimize dün nükleer yakıt akışına başladık.
Yerli ve milli imkanlarla keşfettiğimiz Karadeniz Doğalgazını sisteme bağlayarak gücümüze güç katan dev yatırımlarımıza bir yenisini daha ekledik.

Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin güneş enerjisi ile sağlanması için Güneş Enerjisi Santralleri ve Sulama Kanalları Projesini hayata geçirdik.

Dönüşümün en değerli unsurlarından biri olan yeşil yatırımların finansmanında bankalara bir rehber oluşturmak amacıyla sürdürülebilir finans çerçeve belgesi, yeşil borçlanma aracı ve yeşil kira sertifikası rehberini yayınladık.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak geçtiğimiz günlerde ilk yeşil tahvil ihracımızı gerçekleştirerek sürdürülebilirlik adına değerli bir adım attık.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ:

Önümüzdeki dönemde bankacılık, iştirak finansmanı, sermaye piyasaları ve fintech alanlarında uygulayacağımız reform ve politika adımlarıyla finans bölümünün sağlıklı gelişimini sağlamayı hedefliyoruz.

Bu doğrultuda finans departmanının farklı oyuncularını tek çatı altında buluşturacak İstanbul Finans Merkezi’ni geçtiğimiz hafta başında hizmete açtık.

Bu Merkez, finans şubemize katacağı ivme ile yatırım olanaklarını artıracak ve gelişimimize güçlü bir destek sağlayacaktır.

İstanbul Finans Merkezi, kısa vadede bölgesel, orta vadede küresel bir merkez olarak dünyanın önde gelen finans merkezleri arasında yerini alacaktır.

İstanbul Finans Merkezi’nin 10 yıl içinde dünyanın en büyük 10 finans merkezi arasında yerini alması için gerekli tüm çalışmaları yapacağız.

Toplumsal tarihimizin son iki yüzyılına damgasını vuran modernleşme sürecinde kritik bir eşiğe geldik.

Osmanlı Devleti’nde 19. yüzyılda başlayan modernleşme hamlesinden günümüze kadar birçok sosyal ve ekonomik aşamadan geçtik.

Nihayet bugün geldiğimiz noktada, küresel ekonomiye tam entegre olmuş, finansal altyapısı gelişmiş, dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına girmeye aday bir ülke olarak yeni bir yüzyıla adım atmış bulunmaktayız.

Veriler bize şunu açıkça söylüyor: 1975-2001 ortasındaki 26 yıllık dönemde ülkemize gelen toplam doğrudan yabancı sermaye girişi sadece 14 milyar Dolar oldu.

İktidara geldiğimiz 2002 yılından 2023 Şubat ayına kadar geçen 21 yılda bu rakam 254.2 milyar dolara ulaştı. Elbette bu, ülkemizin küresel ekonomide değerli bir aktör olarak konumunu teyit eden bir konu.

Bu motto ile ülkemizi küresel bir finans merkezi, üretim merkezi, teknoloji, lojistik ve turizm merkezi haline getirme yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.

Üstelik yeni bir gelişim ve dönüşüm hikayesinin mimarı olarak Türkiye bu aşamaya büyük zorluklarla karşılaşarak ve bunlara özel analizler getirerek gelmiştir.

Türkiye salgın, küresel enflasyon ve yüzyılın felaketi deprem gibi krizlerin ekonomik etkilerini ortadan kaldırmaya çalışırken; liberal, yönlendirici ve sosyal devlet anlayışının bazı yönleri harmanlanmıştır; yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı ön planda tutan bir ekonomi politikası ortaya koymuştur.

Dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük krizlerden biriyle baş etmeye çalışırken gösterdiğimiz üretim ve büyüme performansı, küresel krizlerin yatıştığı bir ortamda yapılacak büyük atılımın referansıdır.

Cumhuriyetin 100. yılında yapılacak bu kritik seçimin ardından yakalayacağımız güven ve istikrarı yeniden tesis ederek, rekabetçi bir ortamda büyümeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz.

Seçim programımızda da belirttiğimiz gibi 2024- ortalarında yıllık ortalama yüzde 5,5 büyüme ile 2028 yılı sonunda 1,5 trilyon dolar milli gelir büyüklüğüne ve 16 bin dolar kişi başı gelire ulaşmayı hedefliyoruz. 2028 dönemi.

5 yılda 6 milyon yeni istihdam yaratacak, kadın ve genç istihdamına özel önem vermeye devam edeceğiz.

Bu doğrultuda Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı olan Türk Yüzyılı’nda güçlü geleceğimizi hep birlikte inşa edecek ve doğru zamanda düzeltici adımlar atarak ilerlemeye devam edeceğiz.

Sürdürülebilir kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda, günümüzde finansal gelişimin kalkınmanın en değerli yapı taşı olduğu bilinciyle iklim finansmanı, yeşil ve mavi finans, etki yatırımı ve dijitalleşme konularına daha fazla odaklanacağız.

Küresel bir aktör olarak, güçlü bir ekonomik ve sosyal ekosistem oluşturmak için her türlü yenilikçi fikre sahip çıkacağız.

Ekonomimizde teknoloji ağırlıklı, katma maliyeti yüksek kesimlerin payını artırarak ülkemizi daha rekabetçi bir konuma taşıyacağız. Finans alanında yapacağımız yeniliklerle girişimcilik ekosistemini desteklemeye devam edeceğiz.

Bunları hep birlikte, ortak akılla, istişare içinde, müşterekler üzerinden çalışarak yapacağız.
Halkımızın ortak hayallerini birlikte gerçekleştirdiğimiz gibi bundan sonra da gerçekleştireceğiz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile doğru kişilerle gerçek zamanlı olarak yolumuza güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

Bugün ülkemiz için düşünen, ülkemiz için üreten, bu topraklar için ter döken her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

adana-escort
adiyaman-escort
afyon-escort
agri-escort
amasya-escort
ankara-escort
antalya-escort
artvin-escort
aydin-escort
balikesir-escort
bilecik-escort
bingol-escort
bitlis-escort
bolu-escort
burdur-escort
bursa-escort
canakkale-escort
cankiri-escort
corum-escort
denizli-escort
diyarbakir-escort
edirne-escort
elazig-escort
erzurum-escort
erzincan-escort
eskisehir-escort
gaziantep-escort
giresun-escort
gumushane-escort
hatay-escort
isparta-escort
mersin-escort
kars-escort
kastamonu-escort
kayseri-escort
kirklareli-escort
kirsehir-escort
kocaeli-escort
konya-escort
kutahya-escort
malatya-escort
manisa-escort
maras-escort
mardin-escort
mugla-escort
mus-escort
nevsehir-escort
nigde-escort
ordu-escort
rize-escort
sakarya-escort
samsun-escort
siirt-escort
sinop-escort
sivas-escort
tekirdag-escort
tokat-escort
trabzon-escort
tunceli-escort
urfa-escort
usak-escort
van-escort
yozgat-escort
zonguldak-escort
aksaray-escort
bayburt-escort
karaman-escort
kirikkale-escort
batman-escort
sirnak-escort
bartin-escort
ardahan-escort
igdir-escort
yalova-escort
karabuk-escort
kilis-escort
osmaniye-escort
duzce-escort
istanbul-escort
izmir-escort
kibris-escort
beylikduzu-escort

buca-escort
bornova-escort
konak-escort
karsiyaka-escort
cesme-escort
gaziemir-escort
balcova-escort
alanya-escort
manavgat-escort
konyaalti-escort
marmaris-escort
milas-escort
fethiye-escort
bodrum-escort
koycegiz-escort
kusadasi-escort
nazilli-escort
salihli-escort
didim-escort
kemer-escort
akhisar-escort
corlu-escort
cerkezkoy-escort
tarsus-escort
iskenderun-escort
sahinbey-escort
antakya-escort
esenyurt-escort
seyhan-escort
osmangazi-escort
kucukcekmece-escort
selcuklu-escort
ilkadim-escort
gebze-escort
polatli-escort
dalyan-escort
kumluca-escort
cankaya-escort
anamur-escort
cukurova-escort
yuregir-escort
torbali-escort
besiktas-escort
tuzla-escort
urla-escort
inegol-escort
aliaga-escort
luleburgaz-escort
biga-escort
ayvalik-escort
bandirma-escort
edremit-escort
girne-escort
lefkosa-escort
kesan-escort
siverek-escort
karakopru-escort
viransehir-escort
sehitkamil-escort
karabaglar-escort
bayrakli-escort
etimesgut-escort
mamak-escort
sincan-escort
altindag-escort
kepez-escort
aksu-escort
cigli-escort
menemen-escort
turgutlu-escort
defne-escort
karatay-escort
meram-escort
eregli-escort
mezitli-escort
yenisehir-escort
erdemli-escort
nilufer-escort
lara-escort
ortaca-escort
odunpazari-escort
tire-escort
gorukle-escort
atakum-escort
serdivan-escort
yakutiye-escort
akyazi-escort
dikili-escort
ortahisar-escort
soke-escort
datca-escort
kas-escort
serik-escort
yildirim-escort
izmit-escort
melikgazi-escort
seydikemer-escort
kocasinan-escort
talas-escort
oludeniz-escort
beykoz-escort
fatih-escort
pendik-escort
pamukkale-escort
kirikhan-escort
sancaktepe-escort
sile-escort
alsancak-escort
akcaabat-escort
pozcu-escort
side-escort
basmane-escort
mavisehir-escort
narlidere-escort
kemalpasa-escort
dudullu-escort
ceyhan-escort
seferihisar-escort
gumbet-escort
goztepe-escort
yalikavak-escort
bergama-escort
odemis-escort
selcuk-escort
darica-escort
catalca-escort
arnavutkoy-escort
bagcilar-escort
silivri-escort
umraniye-escort
beyoglu-escort
atakent-escort
maltepe-escort
halkali-escort
bahcelievler-escort
basaksehir-escort
merzifon-escort
mut-escort
dogubeyazit-escort
eryaman-escort
baglar-escort
dalaman-escort
bahcesehir-escort
sultangazi-escort
uskudar-escort
esenler-escort
saricam-escort
kozan-escort
aksehir-escort
beysehir-escort
cumra-escort
seydisehir-escort
sisli-escort
maslak-escort
mecidiyekoy-escort
sariyer-escort
dortyol-escort
samandag-escort
taksim-escort
etiler-escort
bebek-escort
levent-escort
atasehir-escort
bakirkoy-escort
gungoren-escort
zeytinburnu-escort
eminonu-escort
gazipasa-escort
silifke-escort
cekmekoy-escort
ortakoy-escort
sirkeci-escort
eyup-escort
gaziosmanpasa-escort
kadikoy-escort
kagithane-escort
kartal-escort
sultanbeyli-escort
eyupsultan-escort
atakoy-escort
gayrettepe-escort
dolmabahce-escort
sishane-escort
nisantasi-escort
camlica-escort
unkapani-escort
merter-escort
cengelkoy-escort
moda-escort
kozyatagi-escort
tarabya-escort
sultanahmet-escort
balat-escort
kasimpasa-escort
sirinevler-escort
avcilar-escort
buyukcekmece-escort
yesilkoy-escort
istinye-escort
sultanciftligi-escort
semsipasa-escort
yesiltepe-escort
hadimkoy-escort
cebeci-escort
saskinbakkal-escort
kavacik-escort
turgutreis-escort
fikirtepe-escort
kurtkoy-escort
emirgan-escort
zafer-escort
silivrikapi-escort
duatepe-escort
guzelyali-escort
tarlabasi-escort
yenidogan-escort
haznedar-escort
icerenkoy-escort
inonu-escort
kucukyali-escort
erenkoy-escort
kayisdagi-escort
yali-escort
bostanci-escort
caddebostan-escort
acibadem-escort
suadiye-escort
talatpasa-escort
kartaltepe-escort
seyrantepe-escort
rami-escort
tesvikiye-escort
agva-escort
esatpasa-escort
alibeykoy-escort
cihangir-escort
cevatpasa-escort
hamidiye-escort
caglayan-escort
karagumruk-escort
sogutlucesme-escort
orhangazi-escort
gunesli-escort
esentepe-escort
istiklal-caddesi-escort
hurriyet-escort
muratpasa-escort
ferikoy-escort
baglarbasi-escort
nenehatun-escort
icmeler-escort
yenigun-escort
ulus-escort
kecioren-escort
yenimahalle-escort
menderes-escort
yesilyurt-escort
kalkan-escort
ofis-escort
kayapinar-escort
ergani-escort
bismil-escort
sur-escort
ipekyolu-escort
ercis-escort
tusba-escort
ozalp-escort
kiziltepe-escort
artuklu-escort
foca-escort
yunusemre-escort
soma-escort
davutpasa-escort
cevizlibag-escort
cemberlitas-escort
kumburgaz-escort
kemerburgaz-escort
bayrampasa-escort
ayazaga-escort
belek-escort
kundu-escort
beldibi-escort
korkuteli-escort
beypazari-escort
cubuk-escort
elmadag-escort
haymana-escort
kahramankazan-escort
pursaklar-escort
akyurt-escort
basiskele-escort
cayirova-escort
derince-escort
dilovasi-escort
golcuk-escort
kandira-escort
karamursel-escort
kartepe-escort
korfez-escort
golbasi-escort
kahta-escort
ayvacik-escort
bozcaada-escort
can-escort
ezine-escort
gelibolu-escort
gokceada-escort
yenice-escort
palandoken-escort
aziziye-escort
horasan-escort
diyadin-escort
eleskirt-escort
patnos-escort
tutak-escort
gemlik-escort
gursu-escort
iznik-escort
karacabey-escort
kestel-escort
mudanya-escort
mustafa-kemalpasa-escort
bolvadin-escort
cay-escort
dinar-escort
emirdag-escort
sandikli-escort
suluova-escort
tasova-escort
munich-escort
stuttgart-escort
hopa-escort
yusufeli-escort
sinanpasa-escort
suhut-escort
bozdogan-escort
cine-escort
germencik-escort
incirliova-escort
bigadic-escort
burhaniye-escort
dursunbey-escort
erdek-escort
gonen-escort
karesi-escort
sindirgi-escort
susurluk-escort
amasra-escort
bozuyuk-escort
osmaneli-escort
genc-escort
karliova-escort
solhan-escort
adilcevaz-escort
ahlat-escort
guroymak-escort
hizan-escort
tatvan-escort
mutki-escort
gerede-escort
mudurnu-escort
bucak-escort
golhisar-escort
alaca-escort
iskilip-escort
osmancik-escort
sungurlu-escort
acipayam-escort
buldan-escort
civril-escort
honaz-escort
tavas-escort
uzunkopru-escort
tepebasi-escort
islahiye-escort
nizip-escort
nurdagi-escort
oguzeli-escort
araban-escort
bulancak-escort
espiye-escort
gorele-escort
tirebolu-escort
egirdir-escort
yalvac-escort
bunyan-escort
develi-escort
yahyali-escort
domanic-escort
gediz-escort
simav-escort
tavsanli-escort
akcadag-escort
battalgazi-escort
darende-escort
dogansehir-escort
alasehir-escort
demirci-escort
gordes-escort
avrupa-yakasi-escort
anadolu-yakasi-escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu