Haber

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek

YENİ ABD Başkanı Joe Biden, 8 Ocak’ta Meksika sınırındaki El Paso’ya gidecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın Pazar günü düzensiz göçmenlerin ülkeye yasa dışı giriş yollarından biri olan Teksas’ın El Paso kasabasını ziyaret edeceği duyuruldu.

Biden’ın burada sınır koruma operasyonlarını gözden geçireceği belirtilen açıklamada, ABD Başkanı’nın Venezuela’dan gelen çok sayıda yasa dışı kaçak göçmenin geçişini engellemeye çalışan yerel işçilerin yanı sıra yerel yöneticiler ve toplum liderleriyle de görüşeceği bildirildi. Haiti, Nikaragua ve Küba.

Biden’ın yeni sınır planı

Bugün yeni sınır planını açıklayan Biden, güney sınırından gelen düzensiz göçmenlere yönelik “daha insancıl” olduğunu söylediği yeni uygulamaları duyurdu.

Venezuela, Haiti, Küba ve Nikaragua’dan ayda 30 bine kadar sistematik olmayan göçmeni kabul edeceklerini açıklayan Biden, bu kişileri yasal olarak ABD’ye gelmeye çağırdı.

Biden, 9-10 Ocak’ta Kuzey Amerika Liderler Zirvesi için Mexico City, Meksika’ya gidecek.

Başkan Biden ve Yardımcısı Kamala Harris, sınır güvenliği taahhütlerine rağmen ABD’nin güney sınırını ziyaret etmemekle eleştirildi.

Göreve geldikten iki yıl sonra sınırı ziyaret edeceğini açıklayan Biden, Cumhuriyetçiler tarafından “geç kaldığı” gerekçesiyle eleştirildi.

27 Aralık 2022’de ABD Yüksek Mahkemesi, düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran “Başlık 42” başlıklı 42’nci maddesinin yürürlükte kaldığına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu